Բյուջետային գործընթացին նվիրված սեմինար Ազգային ժողովում
ՀՀ ԱԺ պատգամավորները մասնակցել են ՀՀ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի նախաձեռնությամբ մարտի 12-ին կազմակերպված «Ծրագրային բյուջետավորումը եւ դրա ներդրումը ՀՀ-ում» եւ «ՀՀ բյուջետային գործընթաց» թեմաներով սեմինարին:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանը նշել է, որ ԱԺ բյուջետային գրասենյակի գործունեությունը միտված է խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթներին օժանդակելուն: Մշտական հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ՝  Բյուջետային գրասենյակն անկախ կառույց է եւ վստահելի գործընկեր:
ԱԺ բյուջետային գրասենյակի համակարգող փորձագետ Գագիկ Բարսեղյանը նշել է, որ մեր երկրում ծրագրային բյուջետավորման  ներդրման առաջին փուլն սկսվել է դեռեւս 2003-ին եւ ամբողջական ներդրման համար անհրաժեշտ է 10-15 տարի: Ըստ բանախոսի՝ ներդրման արդյունավետությունն ավելանում է, երբ առկա են ռազմավարական պլանավորման, ներքին աուդիտի, անկախ արտաքին վերահսկողության համակարգեր:
«Ծրագրային բյուջետավորման հիմնական նպատակը հանրային ֆինանսների կառավարման արդյունավետության բարձրացումն է»,- նշել է Գագիկ Բարսեղյանը՝ ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր գերատեսչություն պետք է պատասխանատու լինի տվյալ բնագավառում իրականացվող ծրագրի համար:
Մասնակիցների բազմաբնույթ հարցերն առնչվել են ծրագրային բյուջետավորման ամբողջական ներդրմանը, դրա կարեւորությանը, ռազմավարական պլանավորմանը, անկախ արտաքին վերահսկողության իրականացմանը:

12 марта депутаты парламента приняли участие в организованном по инициативе Бюджетного офиса НС семинаре на темы “Программное бюджетирование и его внедрение в РА” и “Бюджетный процесс РА”.
Председатель Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам М.Тандилян отметила, что деятельность Бюджетного офиса НС направлена на поддержку надзорных процессов парламента. В ее оценке, Бюджетный офис – независимая структура и надежный партнер.
Эксперт-координатор Бюджетного офиса Г.Бегларян отметил, что первый этап внедрения в РА программного бюджетирования начат еще в 2003 г. и для его полного внедрения необходимо 10-15 лет. По его словам, эффективность внедрения повышается при наличии систем стратегического планирования, внутреннего аудита, независимого внешнего контроля.
“Основная цель программного бюджетирования – повышение эффективности управления общественными финансами”, - отметил Г.Барсегян, подчеркнув, что каждое ведомство должно быть ответственно за реализуемую в данной сфере программу.
Участники подняли разнообразные вопросы, касающиеся полного внедрения и важности программного бюджетирования, стратегического планирования, осуществления независимого внешнего контроля.